Pípalů vila

Vila patřila MVDr. Janu Pípalovi, který zemřel v roce 1990 ve věku 79 let.

Jeho syn Jan Pípal je hudební virtuos a jeho dcera Vlastimila, provdaná Pospíšilová, se věnovala hře na klavír, jak koncertně tak i jako pedagog.

Paní Pospíšilová vlastnila firmu V. P. ART, byla zakladatelkou Prague Junior Note, i v Týně se v oblasti hudby významně angažovala. Například pravidelně pořádala ve vile hudební večery, kam zvala významné interprety z Čech i celého světa, vedla také pěvěcký soubor Ravotýnky. Bohužel zemřela v roce 2014 ve věku 70 let.

Nyní vilu vlastní její dcera Mgr. Markéta Vejvodová.

Vila byla v roce 2020 zařazena do Národního památkového katalogu, kde k vile mj. uvádí:

Vilu v puristickém slohu si nechal postavit v roce 1929/1930 mlynář Ladislav Barger jako reprezentativní sídlo, které bylo umístěno těsně nad jeho mlýnem. Autorem projektu byl stavitel Adolf Beneš. Od Ladislava Bargera koupil dům Emil Radok z Kolodějů nad Lužnicí, bratr Alfreda Radoka a roku 1949 byla vila prodána zvěrolékaři Pípalovi. „Vila U Pípalů“ byla ve městě známým pojmem. Potomci Pípalů vlastní vilu dodnes. Rodina Pípalova byla velice společensky kulturně založená, ve vile a v zahradě se konaly různé společenské akce, koncerty klasické hudby, apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *