Zlatý most, Týn nad Vltavou

vn-0009-zlaty-stary-most-1996

Co se stane, když nám most vzor 1892 zmokne? Zrezne, vole..

Železný silniční most z r. 1892 podle návrhu J. Mayra a Fr. Schumandla. Stojí na místě významného dřevěného mostu, uváděného v r. 1229. Památkově chráněný most byl zrekonstruován v r. 1996.
Dnešní železný most stojí na místě starého dřevěného mostu přes Vltavu (uváděného již roku 1229). O most – významný strategický bod, kdysi jediný most přes Vltavu mezi Budějovicemi a Prahou – bylo v historii svedeno několik šarvátek, v kronikách je vzpomínaná bitva s francouzskými vojsky 9. října roku 1744 za války o rakouské dědictví. Kovová konstrukce o dvou šedesátimetrových polích vznikla v roce 1892 podle návrhu zemského vrchního inženýra Josefa Mayra a ing. Františka Schumandla. Stavba probíhala od 2. května 1892, 4. listopadu byl most vysvěcen a předán veřejnosti. V roce 1996 byl most dle projektů brněnské kanceláře ing. A. Pechala rekonstruován.

V souvislosti s projektem splavnění Vltavy z Českých Budějovic je existence mostu ohrožena, protože pod ním neprojedou větší výletní lodě a hausbóty. Proto je v současné době (podzim 2015) v jednání další budoucnost památkově chráněného mostu. Ve hře jsou dvě varianty: přenesení mostu k solnici a jeho náhrada novým mostem nebo úprava mostovky jako částečně zvedací.
Milan Caha, (Dušan Josef: Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2002)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *