Tatra 500 v temelínském sadu

Tatra 500 HB (HB znamená horský bus) je československý třínápravový autobus, který byl vyráběn v 50. letech 20. století.
Tatra 500 HB je třínápravový autobus určený pro provoz v náročných podmínkách horských silnic. Konstrukčně navržen byl již v roce 1948. Samonosná karoserie, jejíž spodní rošt tvořil základ autobusu, byla na tehdejší dobu přelomová. K roštu karoserie byly přichyceny výkyvné polonápravy tatrovácké koncepce, pera, řízení vozu a vidlicový, vzduchem chlazený osmiválec umístěný vzadu.

Karoserie měla pouze jediné dvoukřídlé dveře umístěné ještě před přední nápravou. Sedačky pro až šedesát cestujících byly v rozmístění 2+2 se střední uličkou. Vůz měl také menší rozměry, velkou stoupavost a také dobré jízdní vlastnosti pro špatné poválečné silnice.

První prototyp vozu 500 HB vznikl na přelomu let 1949 a 1950. Do roku 1954 pak byly vyrobeny další tři prototypy (některé s nápravami pevnými). Sériová výroba probíhala v letech 1954 až 1957, celkem bylo vyrobeno okolo 500 těchto autobusů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *