1967 – Vzpomínka na tři rána v českém lese

Film svérázně – s odstupem a ironickými pochybami – zaznamenává atmosféru a průběh velkého vojenského cvičení armád Varšavské smlouvy, které se pod názvem Vltava konalo na podzim 1966 v jižních Čechách. Do vojenských akcí byl začleněn i rozsáhlý štáb ČAF, dokument však nakonec nemohl pro nekonvenční tvůrčí přístup při zpracování plnit své účelové zadání. Komentář čte Jan Tříska.

Mezi významné vojensko-politické události v životě ČSLA patřila společná cvičení armád států Varšavské smlouvy. Od 19. do 25. září 1966 se na území ČSSR uskutečnilo do té doby největší společné cvičení čtyř armád Varšavské smlouvy (československé, sovětské, východoněmecké a maďarské) nazvané „Vltava“. Účastnilo se ho kolem 90 tisíc vojáků a tisíce kusů vojenské techniky. Jeho námětem bylo „pohraniční sražení vševojskové armády a rozvíjení útočné operace ke zničení silného nepřítele při rozsáhlém použití vzdušných výsadků a letectva“. Vedle zfilmovaného štábního rozboru cvičení i kratších propagačních filmů ze cvičení vznikl také umělecký dokumentární film režiséra Ivana Baladi (*1936) „Vzpomínka na tři rána v českém lese“. Několik štábů vedených budoucími osobnostmi českého filmu (Rudolf Adler, Hynek Bočan, Ivan Vojnár, Karel Vachek) se soustředilo na natáčení „neoficiálních“ záběrů, které kontrastovaly s dobovou masovou propagací cvičení ve sdělovacích prostředcích. Balaďa se na rozdíl od jiných režisérů díval na cvičení z úhlu pohledu prostého vojáka a v komentáři interpretovaném Janem Třískou jízlivě přemítal o smyslu takových cvičení. Promyšlenou střihovou skladbou pak Balaďa zvyšoval sarkastický účinek, čímž film získal až protiarmádní nádech. Na začátku normalizace byl proto uložen do trezoru a nesměl se promítat.

Vzpomínka na tři rána v českém lese”: Československý armádní film; 1966; zvuk: Karel Cajthaml; střih: Alois Fišárek; výroba: Květoslav Radimský; kamera: Juraj Šajmovič; spolupracovali: Rudolf Adler, Hynek Bočan, Vlastimil Fiala, Karel Vachek; režie: Ivan Balaďa; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná a černobílá, zvuková, 496 metrů

Zdroje:
www.youtube.com (V 9 vteřině a 1:09 se jedná o město Týn nad Vltavou)
www.fdb.cz
www.vhu.cz

Filmové snímky z Týna:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *