1976 – Dým bramborové natě

Rudolf Hrušínský v roli doktora Meluzina. Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít duševní klid a rovnováhu. Hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Zprvu naráží na nedůvěru, nepochopení i pomluvy místních obyvatel. Jeho odborné znalosti, chápání lidských hodnot i slabostí a moudrý klid však jeho okolí přesvědčí, že je nejen dobrý lékař, ale i člověk. Lidé k němu najdou cestu a on sám získá novou náplň života.

Pozn. Ačkoli byl v době natáčení tohoto filmu Rudolf Hrušínský tzv. “odstaven”, režisér František Vláčil si ho do role dr. Meluzina na tehdejším vedení studia vyvzdoroval. Jedinečný výkon R. Hrušínského tak napomohl ke vzniku díla plného citu, moudrosti a zájmu o lidský osud.

 
Perlička z natáčení: Když přišel malý fotbalista Josef Novotný v Týně nad Vltavou v roce 1976 na trénink, netušil, že ho pozorují filmaři. Sháněli někoho, kdo kopne Rudolfu Hrušínskému míč k lavičce, na níž seděl u hřbitova. „Někdo jim nepřišel a vybrali mě. Musel jsem to kopnout asi šestkrát, nemohl jsem se trefit. Pak se to povedlo. Měl jsem říct, aby si kopl on. Pan Hrušínský řekl: Tak jdi dál. A vrátil mi míč zpátky,“ popsal Novotný. Za natáčení dostal honorář 170 korun, ale už neví, co s nimi udělal. „Vím, že jsem přiběhl domů a volal jsem na mamku, kolik si dnes vydělala, že já sto sedmdesát korun,“ řekl Josef Novotný, kterému kamarádi záviděli, že míč kopal právě on a šel k herecké hvězdě. „Na plátně to je asi jen deset vteřin. U filmu jsem nezůstal,“ směje se hodně nahlas Novotný.

V Týně je možné najít plácek, kde se hrál fotbal.

 

Režie: František Vláčil
Předloha: Bohumil Říha (kniha)
Scénář: František Vláčil, Václav Nývlt
Kamera: František Uldrich
Hudba: Zdeněk Liška

Hrají: Rudolf Hrušínský, Věra Galatíková, Alois Švehlík, Jana Dítětová, Marie Logojdová, Nina Popelíková, Josef Somr, Jaroslava Obermaierová, Václav Lohniský, Jan Faltýnek, Vítězslav Jandák, Věra Tichánková, Václav Trégl, Jaroslava Tichá, Claudio Niubo, Eduard Pavlíček, Tomáš Novák, Josef Střecha, Vlastimila Vlková

Filmové snímky z Týna:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *